Svatební hry

Na dobře povedenou svatbu se dlouho vzpomíná a svatební hry jsou jednou z možností jak svatbu tzv. "okořenit". Někdo se baví tím, že sleduje, jak se tančí či tančí sám a jiní si užívají dobrého jídla a pití a někteří si zase rádi zahrají zábavnou hru nebo se u ní alespoň dobře pobaví. Každý si vždy najde to své. My Vám přinášíme typy na svatební hry. Je dobré mít tyto nápady během svatebního veselí stále po ruce, aby pokud bude zábava váznout, jste je mohli hned využít. Ale pozor, nezařazujte jich příliš mnoho, večer pak působí příliš organizovaně.

Svatební hry slouží k tomu, aby se svatebčané zasmáli a ženich s nevěstou ukázali, jak dobře se znají. Mnoho svatebních her je právě zaměřeno na vzájemném poznávání novomanželů. Mnohdy také vyplní tichá místa, která můžou během svatebního dne vzniknout. Svatební hry obstarají zábavu, která neodmyslitelně ke svatebním oslavám patří. Mohou pomoci překonat počáteční rozpaky v komunikaci mezi lidmi, z nichž velká část se na svatbě vidí poprvé a umožní svatebčanům se navzájem lépe poznat. Nejste-li si tedy jistí, jestli se zábava bude řídit sama a zároveň chcete různorodou společnost trochu stmelit, doporučujeme vám nějakou svatební zábavu naplánovat. Vymýšlet program pro svatebčany sedící v různých skupinách až na poslední chvíli v průběhu oslavy se obvykle nevyplácí.

Je dobré před každou hrou pro svatebčany hráče zajímavě motivovat. Vítězka může získat sólový tanec se ženichem, vítěz s nevěstou nebo můžete motivovat jídlem (marcipánová figurka nevěsty či ženich z dortu), pitím (míchaný nápoj ve znamení svatby) nebo jinými drobnými cenami, které je potřeba mít dopředu připravené.

Tradice hraní svatebních her pochází z dávných časů, kdy se věřilo, že pokud svatebčané dostatečně "potrápí" novomanžele, zlým duchům se novomanželů zželí a nechají je na pokoji. Z toho samého důvodu auta na svatbách troubí a chystají se různé bláznivé a veselé dekorace - aby odpudily zlé duchy.

Překvapte novomanželé opravdu originálním svatebním darem

  
 
  
 
Více informací najdete zde   Více informací najdete zde

Tradiční svatební hry

Házení květinou

Nevěsta nebo organizátor svatby svolají všechny svobodné dívky a ženy a nechají je vytvořit malý hlouček. Nevěsta se k nim postaví zády a hodí směrem k nim svou svatební kytici. Která ze slečen kytku chytí, do roka se vdá. Pokud si nevěsta nechce poničit svoji svatební kytici, může si pro tuto příležitost nechat udělat náhradní, v nižší cenové relaci. Dívky a ženy mají tuto aktivitu moc rádi.

Sundávání podvazku

Svolají se svobodní muži na jedno místo. Nevěsta se posadí na židli a ženichovi se mohou svázat ruce. Bez pomocí rukou musí ženich nevěstě sundat podvazek. Po úspěšném dokončení úkolu ho odhodí za sebe, kde jsou již muži v očekávání, a kdo z přítomných mužů jej chytí, do roka se ožení. Většině mužů se však do této svatební hry nechce – je dobré je řádně vyprovokovat.

Tak trochu netradiční svatební hry

Hádání částí lidského těla u nevěsty a ženicha

Je dobré dodržet pořadí v jakém nevěsta a ženich po sobě jdou. Např. pokud zvolíte postup 1a a následně 1b, máte o srandu postaráno.

1a. Hádání hrudníku ženicha

Nevěsta se odvede stranou a zavážou se jí oči. Potom se vybere libovolný počet mužů včetně ženicha a ti posadí se do řady. Nevěsta má za úkol najít svého novomanžela dle jeho hrudníku. Svatební hosté mohou nevěstu povzbuzovat, mohou ji také napovídat, ale rovněž ji mohou plést. Organizátor by měl trochu při hledání pomoct. Bylo by dobré, kdyby nakonec svého manžela opravdu našla, i když s pomocí.

1b. Hádání hrudníku… nohy nevěsty

V tuto chvíli je dobré říct, že teď je na řadě ženich, aby našel svoji nevěstu mezi ostatními ženami. Většinou začne smích a nejistota u žen, že by je ženich měl poznávat dle hrudníku. Po chvilce je tedy nutno říci, že tedy ženich bude hádat svoji nevěstu dle její nohy, lýtka. Je dobré, když je ženich stranou, aby se mu řádně zavázali oči, k ženám posadit i jednoho muže. Pak následuje hledání, které by opět mělo být povzbuzováno.

Hádat se může cokoliv.  Vždy je potřeba jen přidat k nevěstě nebo ženichovi další ženy a muže z řad svatebčanů. Vždy odehrajte jen jedno hádání u nevěsty a jedno u ženicha. 

Hádání ruky ženicha nebo nevěsty

Nezapomeňte všem ženám / mužům sundat prstýnky a jiné šperky, nebo pokud chcete úkol ještě ztížit, vzájemně je prohoďte. Když k ženám postavíte tajně nějakého muže, je o zábavu vždy postaráno. 

Hádání pozadí ženicha nebo nevěsty

Nevěsta nebo ženich mají za úkol najít svoji polovičku dle jeho pozadí.

Hledání nevěsty podle kotníčku nebo uší

Ženich podle kotníku nebo uší určuje, která z žen je jeho nevěsta. Do této svatební hry můžete pro legraci opět vybrat alespoň jednoho muže.

Hledání ženicha podle hlavy

Pokud se domluvíte na poznávání ženicha podle hlavy, můžete pro větší legraci všechny muže nějak nahastrošit. Dát jim na hlavu brýle, čepice, šátek, apod. 

Společné překonávání překážek

Nevěsta a ženich si obují po jedné kolečkové brusli. Nohy s bruslemi se jim svážou dohromady a jejich úkolem je dostat se do předem určeného cíle podle označené trasy. Cestou musí překonat různé překážky –něco přeskočit, podlézt, něčemu se vyhnout. Úkoly mohou být různé – novomanželé musí něco brčkem vypít, něco třeba i nedobrého sníst i bez pomoci rukou. Nevěsta musí zatlouct, ženich musí přebalit nebo vykoupat panenku a podobně. Zde se nápadům meze nekladou.

Běžkařský závod

Pokud víte, že novomanželé jsou milovníci běžek a nebo běžky nesnáší, můžete jim vyrobit ze starých běžek běžky pro dva.  Označit trasu, udělat překážky a hurá na netradiční závod. 

Kolíčky a nevěsta

Nevěsta soutěží s jinou ženou nebo ženami v páru. Úkolem žen je poslepu najít tři kolíčky, které jsou přichyceny na různá nepředvídatelná místa ženichova nebo jiného muže oblečení, jako jsou např. tkaničky od bot, límeček, klopa apod.  Ten, kdo nejrychleji najde všechny kolíčky, vyhrává.

Nevěsta v kuchyni

Pokud víte, že kuchyň nepatří zrovna k oblíbeným místům nevěsty, můžete si ji trochu vyzkoušet. Do plastových sáčků nasypte deset různých bílých substancí, jako např. mouku, sušené mléko, prášek do pečiva, cukr, škrob, prášek na praní apod. Nevěstu poté požádejte, aby je správně pojmenovala. Aby to neměla tak těžké, můžete jí rozdat deset kartiček, na kterých je napsáno, co v každém pytlíku je a nevěsta je musí pouze správně přiřadit. 

Ženich v kuchyni

Aby z toho ženich nevyvázl tak lehce, je zde jedna pokračující kuchyňská hra i pro něj. Nevěstě přivažte zástěru, na které je přichyceno deset různých kuchyňských pomůcek a nádobí. Nevěsta se musí minutu procházet po sále, pak odejde a ženich si musí vzpomenout na všechno nádobí a pomůcky. V případě naprosté nouze mu hosté mohou pomoci. Na konci hry si nevěsta může zástěru odnést domů milou památku. Také může požádat všechny hosty, aby se jí na zástěru podepsali.

Zkouška pro nevěstu

Nevěstě je předáno vajíčko, nejlépe syrové, a ta jej musí bez pomoci ženicha protáhnout z jedné jeho nohavice do druhé bez toho, aby vajíčko rozbila. Tato zkouška prý prokazuje jemnost novomanželky.

Svatební hry k tanci

Balónkový tanec

Dvojicím na tanečním parketu se přivážou ke kotníkům pánů nafouknuté balónky. Když začne hrát muzika, dámy se snaží propíchnout jiným tanečníkům balónky svými podpatky. Kterému páru balónek praskne, musí z kola ven. Vyhrává pár, kterému balónek zůstane celý. 

Židlový tanec

Doprostřed parketu se dají židle, nejlépe do kruhu, sedáky ven. Na začátku jich musí být o jednu méně, než je tančících párů. V párech se tančí kolem židlí, když přestane hudba hrát, musí si pánové sednout na židli a dámy na jejich klín. Ten muž, který zbude, vypadává společně se svou partnerkou. Po každém kole se ubere jedna židle a tančí se dál. Je dobré střídat rytmy hudby. Nakonec zůstanou na parketu páry dva a vyhrává pár, který si sedne jako poslední.

Hru je možné ještě zlepšit tím, že moderátor může tančícím zadávat různé úkoly - například. "Pánové, vaše partnerka je unavena, musíte ji vzít do náručí." Také můžete různě přerušovat hudbu, abyste soutěžícím sdělili nové úkoly - a zvýšili mezi nimi napětí.

Tanec s pomerančem, jablkem, citronem nebo vajíčkem mezi čely

Při tanci v páru se dá mezi čela obou partneru pomeranč, jablko, vajíčko (nejlépe neuvařené). Během tance nesmí spadnout na zem. Pokud tančí s jablíčkem, můžou se do něj oba současně zakousnout. Cílem hry je udržet danou věc mezi čely například i při změně tanečního rytmu bez pomoci rukou. Každý pár, kterému věc upadne, vypadává. Vyhrává nejdéle tančící pár. 

Klobouk

Této svatební hry se účastní libovolný počet tančících párů. Organizátor jednomu z mužů položí na hlavu klobouk. Během tance se každý tanečník snaží klobouku zbavit tím, že ho nasazuje na hlavu jinému. Klobouk se u nikoho nesmí zdržet příliš dlouho. Na znamení organizátora hudba přestane hrát. Pár, u kterého je v tu chvíli klobouk, vypadává ze hry.

Pytle

Připravte si doma předem pytel, do kterého dejte věci, jako například hodně staré oblečení, paruky, bryndáky, čepice, atd. Během tance, kdy je parket nejvíce plný, vysvětlete hru a nenechte nikoho odejít. Spusťte hudbu a nechte pytel mezi přítomnými kolovat. Může se házet, posílat po zemi, apod. Když hudba přestane hrát, musí ten, kdo má pytel v ruce, zalovit a vytáhnout si nějakou věc. Nesmí se dovnitř dívat a ani se nesmí v pytli přehrabovat. To, co si vytáhne, na sebe musí obléknout. 

Smeták

Všichni tančí a organizátor je začne nenápadně směrovat, aby vytvořili kruh. Sám si stoupne doprostřed a do ruky si vezme dlouhý smeták. Ztlumí hudbu a hru vysvětlí. V okamžiku, kdy smeták pustí, vykřikne něčí jméno. Dotyčný musí rychle zachytit smeták dřív, než spadne na zem. Kde to nestihne a smeták sebou praští o zem, musí dát fant.

Aktivní svatební hry pro svatebčany

Další druhy svatebních her jsou takové, do kterých se může zapojit každý ze svatebčanů, a máte téměř zaručeno, že se na vaší svatbě nikdo nebude nudit. Tyto svatební hry může nevěsta i ženich společně organizovat a trochu si odpočinout od běhání mezi příbuznými nebo dozařizování jiných věcí. Tyto hry zároveň poskytují dobrý prostor pro seznámení příbuzných či známých nevěsty a ženicha, kteří se třeba ještě nikdy neviděli. 

Kreslení hosté

Vezměte obyčejné papíry a na každý napište jméno hosta. Potom tyto papíry nahodile rozdejte všem svatebčanům tak, aby měl každý jiné než své jméno. K tomu mějte na stolech připraveny pastelky. Hosté musí najít osobu napsanou na svém papíře a nakreslit ji. Hosté se tak nenásilně poznají. Také poté, co se papíry posbírají, je můžete někam připevnit, aby se všichni podívali a pobavili se výtvory druhých. I zde bude mnoho příležitostí, jak se lidé dají do řeči. Novomanželům pak zůstane vtipná a originální památka na tento den.

Balónky s tajemstvím

Touto hrou si novomanželé mohou otestovat, jak dobře je jejich hosté znají. Vytvoří se dva týmy se stejným počtem svatebčanů (třeba i se stejným součtem jejich věků).  Na hromadě musí být připravené balónky, které v sobě ukrývají otázku ohledně novomanželů (kdy a jak se poznali, jak dlouho spolu bydlí, jaký sport oba dělají nebo nedělají apod.). Jeden hráč z každého týmu vyběhne tam, kde jsou, musí balónek prasknout a vytáhnout papírek s otázkou. Na otázku týkající se novomanželů musí odpovědět. Odpovědi se pak zapíšou a soutěžící běží zpátky ke svému týmu a běží další hráč. Tým, který odpověděl na všechny otázky správně, vyhrává. Zohlednit se může i čas, který týmům trvalo ke splnění úkolu nebo soutěžíte-li na rychlost, tak počet odpovědí.

Kolování krabičky od zápalek

Na parketu se vytvoří kruh, ve kterém stojí vždy střídavě muž a žena. Nevěsta si dá na nos krabičku od zápalek a předá je sousedovi. Krabička nesmí upadnout na zem. Tomu, komu upadne na zem, opouští parket. Poslední dvojice, která zůstane na parketě - vyhrává a musí se vášnivě políbit (bez ohledu na pohlaví). Na konci kruhu by měl být ženich.

Svatební aktivní hry s novomanželi 

„Kde je můj miláček?“

U této svatební hry se manželské dvojice, včetně ženicha a nevěsty, postaví zády k sobě tak, aby na sebe navzájem neviděly. Každá žena musí najít svého manžela tak, že pouze vykřikne: „Kde je můj miláček?“ bez toho, aniž by řekla jeho jméno. Ozvat se musí pravý manžel. Zdrojem velkého veselí je samozřejmě situace, kdy odpoví nesprávný manžel. Ti, kteří najdou svůj protějšek, mohou hru opustit, zatímco ostatní pokračují tak dlouho, dokud se navzájem nenajdou. 

Balónkový běh

Několik vybraných párů včetně novomanželů stojí na startu, ruce mají za zády a mezi sebou přidržují těly balónek napuštěný heliem. Soutěžící páry se musí co nejrychleji dostat na druhou stranu tanečního parketu, aniž by ztratili nebo poškodili balonek. Pro stěžení, které by určitě bylo vhodné, se do jejich dráhy mohou dát stoly, které musí přelézt nebo podlézt, na zem rozsypat věci, na které se nemůže šlápnout a podobně.

Kvíz pro svatebčany o novomanželích

V dnešní době začíná být kvíz velice populární na každé svatbě. Je to zkouška svatebčanů, jak moc znají novomanžele. Je to hra, která by se měla dopředu promyslet a připravit. Každý dostane arch na odpovědi, kterých může být neomezeně mnoho a pokud připravíte i netradičně zábavné otázky, rozhodně nikomu nebude tato zábava vadit. Otázky může číst jak ženich nebo nevěsta, tak i organizátor svatby nebo někdo ze svatebčanů, který se nebojí k otázkám připojovat nejen pravdivé komentáře. Otázky mohou být typu, kde se novomanželé seznámili, jak dlouho spolu bydlí, jaký sport mají nebo nemají oba rádi, ale i také, jaký přírůstek do rodiny by chtěli (nemusí být v podobě miminka). 

Kvíz pro novomanžele

Obdobně mohou i svatebčané připravit kvíz pro novomanžele. Ženicha a nevěstu posadí každého z jedné strany tabule, na které oba píšou odpovědi. Bylo by dobré získat takové tabule, aby se po vyplnění kvízu daly rozevřít a bylo hned krásně vidět, zdali se novomanželé shodly ve všech odpovědí. Nebo použít dvě a pak je jen dát vedle sebe. Otázky mohou být jakéhokoliv typu, na barvu zubního kartáčku novomanželky, na nejdivočejší přání ženicha nebo o poslední společné dovolené. 

Získání peněz pro novomanžele

Vybírání peněz na svatbě se jako staročeská tradice dodržuje dodnes. Názory se však liší – někdo souhlasí, jiným přijde hloupé ze svatebčanů tahat další peníze. Pokud chcete tyto svatební hry zapojit, mějte na paměti, že by se mělo vybírat jen pro zábavu. Atmosféru při vybírání dělá výběrčí, proto záleží, jakou formou to podá. Stačí vybírat jen symbolicky a pro pobavení. Většinou se říká, že se vybírá na nevěstu - kdo si při sólu pro nevěstu s nevěstou zatančí, dává peníze na talířek. Do střevíčku zas sbírá někdo z ženichových kamarádů – ten odcizí nevěstě střevíc a rozpoutá jeho dražbu. S tím by však měla nevěsta souhlasit, neboť o střevíček by nakonec přijít opravdu měla. Peníze se vždy dávají nevěstě.

Zde jsou typy na svatební hry, při kterých je možné vybrat peníze.

Dívka s dítětem

Jedná se o oblíbený svatební žert. Svatební veselí přeruší příchod chudé dívky – velice spoře oděná žena, dobré by bylo, kdyby nikdo na první pohled nepoznal, kdo to opravdu je, s dítětem v náručí. Ta nařkne ženicha, že s ním má ono dítě a začne mu vyčítat, že ji podvedl. Poté začne obcházet přítomné hosty, aby na nebohé dítě přispěli. Ti by měli začít strkat peníze přímo do zavinovačky. Nakonec žena strčí zavinovačku s dítětem ženichovi se slovy, ať se o něj postará sám a uteče. 

Příchod cikánky

Podobně může svatbu navštívit cikánka, která za úplatu věští svatebčanům jejich osudy, a to z ruky, karet nebo skleněné koule, kterou má s sebou. Tato hra je skutečně zábavná, ujme-li se jí někdo, kdo zná přítomné svatebčany. Vybrané peníze by měli putovat k novomanželům. 

Sbírání do střevíčku

Nevěsta si vyhrne svatební sukni a svědek ji sundá střevíček, se kterým pak obchází svatebčany a vybírá penízky do střevíčku. Tato hra by měla podle tradice novomanželům přinést hojnost a dostatek peněz v manželství. 

Dražba starých věcí

Nevěsta se ženichem doma vyhledají staré nepoužívané věci, např. dupačky, které nosili, když byli malí, hrnek s utrženým uchem, dětská milostná psaníčka, která dostávali na škole, žákovskou knížku, starý parfém, apod. Svatební koordinátor nebo svědek pak tradičním způsobem draží tyto „vzácné kousky“ s počáteční vyvolávací cenou, která může začínat např. na symbolické koruně. Výtěžek z této svatební hry pak obdrží ženich s nevěstou. Je dobré pro zvýšení atraktivity nabízených zbytečností se domluvit třeba s družičkami, aby zboží předváděly za vtipného komentáře, co ta daná věc třeba zažila – trapasy apod. 

Tombola

Předem se nakoupí či nějak získají různé laciné věci a udělá se jejich seznam, který by měl motivovat svatebčany, aby si nakoupili. Takže pokud budete mít dvacetičtyřkorunový lístek, nazvěte tuto cenu prohlídka Prahy.  Pokud budete mít špagety, nazvěte to poukázka do Italské restaurace. A podobně, nápadům se meze nekladou.

Komedie – předem domluvené svatební hry 

Falešný číšník

Tato svatební hra se hodí jen pro silné nervy. V místním divadle se domluvte s jedním z herců, aby pro Vás sehráli mini-scénku, o které ale nesmí nikdo předem vědět. S číšníkem se domluvíte, aby Vás přivítal po příchodu do restaurace, ale třeba při tradičním vítacím přípitku, kdy si nevěsta a ženich vybírají mezi panákem vodky a obyčejné vody, jej vypil za Vás nebo to schválně rozlil apod. Při obsluze může chodit mezi hosty, pohladit je po vlasech nebo štípnout do zadku a ochutnávat jim jídlo z talíře. Klidně si může přinést vlastní lžíci. Nikdo z hostů nebude vědět, jak se mají zachovat, tak pak půjdete a naoko si postěžujete majiteli. Číšník se pak přižene do sálu, ztropí velkou scénu, strhne si zástěru a hodí ji na zem nebo na někoho hodí a bude vykřikovat, že on tady teda být nemusí apod. Ve chvíli, kdy to uznáte za vhodné, se hostům přiznáte, že scénka byla naaranžovaná předem. 

Klíče

Během hostiny svědek učiní prohlášení stylem: „Protože je už nevěsta vdaná, žádám všechny, kdo má klíč od jejího bytu, aby ho odevzdali.“ Vstanou všichni přítomní muži včetně jednoho číšníka a odevzdají klíč do košíku. Když přijde na řadu výzva na klíče od ženichova bytu, jediný, kdo odhodí klíč bude jiný muž a starší dáma.Články na téma Svatební hry