Svatební proslov

Svatební proslov patří k dávným svatebním tradicím. Nejčastěji se tohoto úkolu ujímá otec nevěsty. Ten se kromě přání všeho dobrého do společného života především symbolicky loučí se svou dcerou, již "svěřuje" ženichovi, kterého zároveň vítá do rodiny i s jeho rodiči a sourozenci.

Svatebního projevu se může zhostit také otec ženicha, svědkové, matka nevěsty nebo rodiče nevěsty či ženicha společně. Při větších nebo formálnějších svatbách může zaznít proslovů více, v takovém případě první proslov většinou svatební hostinu uvádí, druhý může zaznít před hlavním jídlem nebo při dezertu. Při svatební řeči by se mělo podávat například šampaňské, nikoli aperitiv, který není určen k přípitku.

Dodržet by se mělo také pořadí promlouvajících. Pokud chtějí přednést slavnostní projev oba otcové, pak první vystoupí otec nevěsty, druhý otec ženicha, poslední svědek. Nebo může svědek hostinu zahájit přáním do společného života a v průběhu nebo na konci svatební hostiny se slova ujímá otec nevěsty.

Svatební proslov by měl být důstojný, ale zároveň může i trochu pobavit. Hlavně by neměl zúčastněné nudit, neměl by proto trvat déle než čtyři minuty.


Články na téma Svatební proslov