7 prvních kroků při plánování svatby

Nevíte, jak s plánováním svatby začít? Ať už máte do svatby rok nebo jen půl, náš průvodce sedmi hlavními body, bez kterých se na začátku neobejdete, vám pomůže se zorientovat a naplánovat svatbu bez stresu.

Nebudeme lhát, nejlepší je s plánováním začít co nejdřív, abyste měli jistotu, že budou mít vaši vysnění dodavatelé v termín svatby volno. Pokud jste ale flexibilní a nevadí vám, že třeba nebude mít čas váš nejoblíbenější svatební fotograf a vaše vysněná farma už bude zamluvená někým jiným, zvládnete zorganizovat úchvatnou svatbu i za šest měsíců. Když na to přijde, klidně i za dva. My vám teď poradíme, čím začít a jak postupovat, abyste se v tom hned neztratili.

1. Rezervujte termín na matrice

Jakmile si určíte datum svatby a přibližnou lokalitu obřadu, měli byste si daný termín rezervovat na příslušné matrice. O tom, jak postupovat a jaké doklady s sebou potřebujete, jsme psali zde.

2. Stanovte si rozpočet

Bez dalšího protahování začněte sestavením rozpočtu. Určete si celkovou částku, jakou si můžete dovolit do svatby investovat, s jednotlivými položkami vám pomůže naše svatební kalkulačka.

3. Určete počet hostů

Velikost svatby je další opěrný bod, který budete potřebovat už při vybírání místa obřadu, hostiny, oslavy a případně ubytování pro hosty. Následně budou chtít znát počet hostů i cukrářka a catering, často také květinářka kvůli výzdobě stolů.

4. Zamluvte lokalitu

Jakmile znáte konkrétní datum, orientační rozpočet a přibližný počet hostů, obvolejte, nebo ještě lépe, osobně navštivte adepty na místo obřadu, hostiny, oslavy i ubytování. Vyberte nejvhodnější a hned rezervujte a složte rezervační poplatek či zálohu, pokud je to nutné. Samozřejmě je nejlepší variantou, když je vše na jednom místě bez nutných přejezdů - díky tomu výrazně ušetříte, ale také se vyhnete otráveným pohledům hostů, kteří obvykle vláčení sem a tam nesnášejí úplně nejlépe.

5. Ujasněte si styl svatby

Toužíte po romantické svatbě na zámku, nebo spíše po rustikální svatbě ve stodole? Po industriální svatbě ve staré tovární hale, nebo po bohémské svatbě na louce či v lese? V dnešní době máte možností spoustu, proto je dobré si předem styl svatby rozmyslet. Snadněji pak budete vybírat jednotlivé dodavatele, ale i místo, šaty nebo účes. Vaši konkrétní představu pak budou chtít znát třeba fotografové (jsou například tací, kteří upřednostňují focení v přírodě a na zámku vás nevyfotí a naopak), floristky, cukrářky, dekoratérky a další, aby dokonale splnili vaše očekávání. Skvělou pomůckou je vytvoření nástěnky na Pinterestu, kterou pak dodavatelům můžete pro představu poslat.

6. Vyberte fotografa a kameramana

Ti nejlepší svatební fotografové a kameramani mívají diáře plné rok dopředu. Proto s jejich výběrem dlouho neotálejte, odešlete jim poptávku (ve které nezapomeňte zmínit místo svatby, její velikost i styl) a po osobní schůzce nebo skypu si rezervujte termín. Rozhodně neváhejte a oslovte více adeptů, nikoho tím neurazíte. Jen mějte na paměti, že fotografie a případné video jsou to jediné, co vám po svatbě zůstane, proto není dobré se při výběru fotografa a kameramana řídit pouze cenou. Důležitější je, abyste se v jejich tvorbě viděli a vzájemně jste si sedli.

7. Oslovte svatební agenturu

Tento krok se vás netýká, pokud o agentuře či koordinátorce ani neuvažujete. Pokud ano, oslovit je můžete samozřejmě hned po prvním kroku, aby vám pomohli už s výběrem místa a fotografa. Jestliže ale chcete pomoci jen s dekoracemi a harmonogramem dne, je tohle ta správná chvíle je oslovit. Ušetří vám spoustu starostí, stresu, ale i peněz, nejen díky tomu, že mají dobré vztahy s vybranými dodavateli, u kterých vám mohou zajistit příjemné slevy. Váš rozpočet je pro ně závazný a nedovolí si ho utopit ve zbytečnostech, které by vás mohly zlákat, kdybyste svatbu plánovali úplně sami.


Hledáte dodavatele na svatbu? S námi získáte až 10% z rozpočtu svatby zpět

Další články na téma Koordinace svateb