Češi na svatbách šetří. Proč?

Ještě v 70. letech minulého století byli Češi ochotni utratit za svatbu až šestinásobek průměrného platu.

Přestože lidé, kteří se v dnešní době k uzavření sňatku odhodlají, stále chápou svatbu jako významnou životní událost, rozhodně na ní daleko více šetří a často nehodlají utratit víc, než je nutné.

Za posledních šest let snoubenci za svůj svatební den utratili v průměru zhruba dvojnásobek průměrné mzdy.

Lidé, kteří svatbu teprve plánují, se navíc netají tím, že hodlají utratit ještě méně.

Tato fakta potvrdil červencový průzkum Equa bank, provedený mezi novodobými novomanželi, i těmi, kteří svatbu v blízké budoucnosti chystají.

Novomanželé při své svatbě nejčastěji šetří na kapele (40%), svatební noci (37%), svatební cestě (36%), videozáznamu (31%) nebo na profesionálním fotografovi (30%).

Kromě dopadů ekonomické krize a změny spotřebitelského chování jako jejího důsledku je jistě jedním z mnoha důvodů i prostý fakt, že rodiče dnes už svatbu svým dětem nejen neplatí, ale často na ni ani nepřispívají.

Lidé se navíc často berou v době, kdy už spolu mají děti, hypotéku, společně podnikají apod. Častým jevem jsou i půjčky na uskutečnění svatební oslavy, a to od rodiny, nebo přímo v bance.

Průzkum také ukázal, že pokud by se dotázaní mohli znovu rozhodnout a něco změnit, většina z nich by už rozhodně tolik nešetřila právě na zdokumentování svatebního dne (fotograf, kameraman) a mnozí by si dopřáli také lepší svatební cestu.

Zdroj: www.novinky.cz
Foto: Nový zámek Kostelec nad Orlicí


Hledáte dodavatele na svatbu? S námi získáte až 10% z rozpočtu svatby zpět