České svatby jsou spíš konzervativní, za romantiku si však snoubenci rádi připlatí!

Pokud jde o svatby, jsou Češi střídmější, drží se tradic a stále ještě dávají přednost svatebnímu obřadu v Česku před zahraničím.

Většina párů ale na svém velkém dni nechce šetřit a do svatby je ochotna investovat minimálně dva průměrné platy.

Mladí lidé se přitom kvůli svatbě nechtějí zadlužit a mnozí na své ano čekají, dokud se jejich finance nestabilizují. Průměrný věk novomanželů se tak v současnosti pohybuje kolem třiceti let.

V Česku se investice do svatby pohybují mezi padesáti a sto tisíci, podle amerického průzkumu jsou Evropané ochotni za svatební přípravy i samotný obřad utratit 5495 dolarů, což je přibližně 140 000 korun.

To je šestkrát méně, než za svatbu utratí průměrný Američan. V USA považují především ženy svatební den za největší událost v životě a plánují ho i několik let dopředu. Nebojí se opulentních svateb, módních výstřelků a šaty mění i několikrát za večer.

České páry preferují svatební obřady v tuzemsku, v zahraničí jich uzavírá sňatek pouhá desetina. Snoubenci si rádi vybírají zajímavé lokality v přírodě a preferují všechny služby na jednom místě.

Hotely a penziony tak nabízí například služby stylistek, kosmetiček a květinářek přímo na místě nebo je možné si připlatit za romantické pobyty jako součást líbánek. Především ženy pak rády využívají nabídky wellness programů k rozlučkám se svobodou. 

Ačkoli Češi nejsou příliš nakloněni divokým svatbám a raději svůj velký den tráví v klidu obklopeni rodinou a blízkými přáteli, za romantiku jsou ochotni si připlatit.

Chtějí, aby jejich svatba byla co nejromantičtější, a podle toho si objednávají služby navíc.
Nejčastěji je to například jízda v kočáře nebo v limuzíně, obřad v parku či ohňostroj.

Zdroj: hotel Imperial Karlovy Vary (ing.Jiří Švaříček)
Foto: Miroslav Vodička - svatební fotograf


Hledáte dodavatele na svatbu? S námi získáte až 10% z rozpočtu svatby zpět