Co jsou to “zvací“ svatební koláčky?

Svatba v Čechách a na Moravě, ale i všude jinde na světě, je plná tradic a svatebních zvyků. Málokde se dodržují všechny, ale pokud jste někdy měli příležitost účastnit se skutečně tradiční svatby se vším, co k ní podle všech zvyklostí patří, jistě uznáte, že to byl ojedinělý a nezapomenutelný zážitek!

Zvací koláčky jsou svatební koláčky, které však nepatří do výslužek, jež rozdáváte svým hostům na konci svatebního dne, nebo třeba až druhý den. Zvací koláčky, jak název napovídá, jsou naopak pozvánkou na svatbu, čili roznášejí se několik dní předtím.

Mají se péct asi 2-3 týdny před svatbou. Rozdávají se příbuzným, přátelům a sousedům. Do papírových košíčků s koláčky se vkládají pozvánky na svatbu a na hostinu.

Koláčky  by měly mít tři různé náplně, aby bylo vidět, jak je hospodyně šikovná kuchařka. Většinou to bývá tvaroh, mák, povidla, ale i marmeláda nebo ořechy. Ke svatebním koláčkům se váže i jedna pověra.

Říká se, že nevěsta by se měla vyhnout jejich pečení, jinak bude mít uplakané děti. Úkolu se obvykle zhostí maminky, tetičky, kolegyně a kamarádky.

Z pečení svatebních koláčků, které často zabere celý den či víkend, se stává společenská událost, na kterou se mnohdy ještě dlouho vzpomíná.

V dnešní uspěchané době se však od těchto tradic upouští a budoucí novomanželé si mnohem častěji nechávají koláčky upéct u cukráře.

V některých krajích jsou navíc tyto koláčky skutečně miniaturní a svou velikostí nepřesahují nehet palce. Napéct kila takových koláčků na svatbu tudíž není legrace a dá se pochopit, že tento nelehký úkol svěřujeme radši odborníkům! :-)

Zdroj: salonmaya.cz


Hledáte dodavatele na svatbu? S námi získáte až 10% z rozpočtu svatby zpět

Další články na téma Svatební koláčky