Jak vybrat svatebního fotografa?

Svatba, nejkrásnější den v životě dvou lidí. Nikdy na ni nezapomenete, i když některé vzpomínky časem vyblednou. To jediné, co vám bude krásné chvíle připomínat po celý život, jsou svatební fotky.

Právě to je důvod, proč je výběr svatebního fotografa tak důležitý. Svatební fotograf nemá jednoduchou úlohu. Musí být u všeho a dokonale sledovat dění kolem sebe, aby dokázal zaznamenat každý důležitý okamžik vašeho velkého dne. Ovšem nesmí ho nijak narušit, měl by pracovat tak, abyste jeho přítomnost vůbec nevnímali. Jakoby tam nebyl.

Při výběru svatebního fotografa nešetřete. Už proto, že svatební album bude památkou na váš velký den, budou si ho prohlížet vaše děti a později vnoučata. Možná máte kamaráda, který fotí rád a dobře, ale profesionál je profesionál. Má mnohem větší zkušenosti a lepší technické vybavení, bude tedy schopen splnit všechna vaše přání a požadavky. Pracuje s kvalitnějším materiálem, takže fotky vydrží v perfektním stavu mnohem déle, než od amatéra. A to je právě u svatebních fotografií velmi důležité. Svou práci dokáže přizpůsobit jakýmkoliv podmínkám, jako je světlo, počasí, prostředí. Umí odhadnout, z jakého úhlu a v jakém světle nejlépe vyzdvihne vaše přednosti a potlačí nedostatky.

Výběr fotografa není jednoduchý, protože výsledek jeho práce bude k vidění až na stránkách svatebního alba. Svatba je jedinečný den, který se nebude už nikdy opakovat, a pokud fotky nedopadnou dobře hned napoprvé, už nikdy nebudete mít možnost je opravit.

Jak poznat toho pravého fotograf pro váš velký den?

Především by se měl ptát. Aby se mohl dobře připravit, měl by se zajímat o to, jak bude vaše svatba probíhat, jaký bude obřad, styl svatby, svatební téma. Měl by vyslechnout vaše představy a na jejich základě vám předložit svou vizi, případně nabídnout vlastní nápady.

Důležitým vodítkem ke správnému rozhodnutí jsou bezpochyby ukázky fotografovy dosavadní práce. Každý fotograf má ve svém studiu nebo na webových stránkách k nahlédnutí přehled toho nejlepšího ze své tvorby. Opravdový profesionál vám nabídne i seznam svých klientů, od nichž můžete získat doporučení.

Existují různé fotografické styly. Při focení svateb se nejčastěji používají dva - portrétní fotografie, která zachycuje především osoby, jejich výraz, náladu, charakter. Pod tímto stylem si můžeme představit typické svatební fotografie - nevěsta se ženichem, společná fotografie s rodinou či přáteli, detail rukou se snubními prsteny.

Posledních několik let je velmi oblíbený i fotožurnalismus. To je styl, který se snaží zachytit okamžiky takové, jaké opravdu jsou. Jedná se o tzv. momentky. Na fotkách je vidět akce, jsou více spontánní a upřímné. Pokud je vám některý ze stylů bližší, zjistěte si, který styl fotograf používá.

Nebojte se pokládat všechny možné otázky, které vás zajímají. Ptejte se i na organizační věci, třeba jak dlouho bude trvat dodání hotových fotografií, co vše je zahrnuto v ceně, jaký by byl příplatek např. za černobílé provedení, jestli si fotograf účtuje další poplatky např. za dopravu.

Velmi důležité je rezervovat si fotografa včas, ideální doba je 8-12 měsíců před svatbou. Fotografické ateliéry a studia zaznamenávají největší nápor od června do října, kdy je svatební sezóna na vrcholu.

NÁŠ TIP

Úvodní fotku nám do článku poskytl fotograf Lukáš Červený, který má se svatbami bohaté zkušenosti. I jemu se ale diář rychle plní, takže pokud se vám jeho fotky líbí, s oslovením dlouho neotálejte. Když si ho vyberete, můžete si být jistí, že do průběhu dne nebude nijak zasahovat a bude se snažit vyhovět všem vašim představám.


Hledáte dodavatele na svatbu? S námi získáte až 10% z rozpočtu svatby zpět

Další články na téma Svatební fotografie