Kam na svatební cestu v zimě? Za teplem i za vánoční atmosférou!

Máte za sebou kouzelnou podzimní svatbu, ale svatební cestu se chystáte odložit na lepší počasí? Neholdujete zimním sportům, hory vás nelákají a tak líbánky raději odložíte?

To vůbec není třeba! Poradíme vám, kde si i v zimě užít dokonalý odpočinek a hlavně romantiku ve dvou! Můžete vyrazit za teplem a mezi palmy, ale můžete si užít i nádhernou a maximálně romantickou předvánoční atmosféru na mnoha místech Evropy.

Chcete si letos vyzkoušet Vánoce trochu jinak a poznat nové zvyklosti a pokrmy? Přinášíme vám tipy na několik destinací, které můžete o svátcích navštívit. Na své si přijde milovník vánočních tradic a sněhu, ale i ten, kdo touží vyrazit za sluníčkem.

Vánoce bez stresu si užijete v Itálii

Pokud se chcete vyhnout předvánočnímu stresu a shonu, ideální destinací je pro vás Itálie. Italové totiž Vánoce vnímají spíše jako období, kdy mají možnost setkat se se všemi blízkými a rodinou.

Přehnanou výzdobou, úklidem nebo pečením se tak nestresují, často se dokonce obejdou i bez ozdobeného stromečku. Naopak tradiční jesličky k Vánocům v Itálii neodmyslitelně patří. Betlémy se v italských rodinách často dědí z generace na generaci. Hlavním městem betlémů je italská Neapol.

V Británii nedají dopustit na staré tradice

Klasickou pompéznost a velkolepé oslavy se vším všudy naopak očekávejte ve Velké Británii. Nejdůležitějším dnem pro Brity je první svátek vánoční.

Malé děti jsou už od rána zvědavé, co jim Otec Vánoc nadělil do rozvěšených punčoch, rodiče pak chystají bohatý oběd o několika chodech. Tradiční britská vánoční hostina se té české nepodobá ani trochu.

Na stole najdete pečeného krocana s kaštanovou nádivkou, zeleninu, různé druhy omáček i párky ve slanině. Typický je také vánoční puding vyráběný z oříšků, rozinek a sušených švestek, který je často doplněn o brandy.

Po vydatném obědě pak většina Britů sleduje tradiční vánoční projev královny Alžběty II., bez kterého si tu svátky nikdo neumí představit.

Bílé Vánoce v severských státech Evropy

Skutečné bílé Vánoce se v tuzemsku stávají spíše raritou. Pokud si tak chcete užít pravou zimní atmosféru Vánoc, vyrazte do Skandinávie.

Nejdůležitějším svátečním momentem je pro seveřany Štědrý večer, dárky však v každém státě nosí někdo jiný.

Finským dětem naděluje skřítek Ukko, kterého doprovázejí malí skřítkové. Pomoc roztomilých trpaslíků využívá dle pověstí i stařeček Jultomten, jenž naděluje ve Švédsku. V Norsku pak děti každý rok vyhlížejí nadílku od milého skřítka Misena.

Přestože je nadílka v severských státech úkolem pro rozličné skřítky, sever kontinentu se často označuje za domov Santa Clause.

O tom, odkud přesně Santa pochází, vedou jednotlivé státy spory. Například ve Finském městečku Rovaniemi poblíž polárního kruhu tak můžete navštívit Santovu rodnou vesničku.

Vánoce v Africe – ozdobené palmy a večeře na pláži!

V Africe žije více než 350 milionů křesťanů, i na tomto kontinentu se proto slaví Vánoce. V období vánočních svátků tu však panuje parné léto, Štědrý den tak můžete strávit v plavkách a povečeřet pod širým nebem.

„Africké pláže jsou vyhlášené svým jemným pískem, pouze v Jihoafrické republice se například nachází více než dvě desítky pláží, které získaly prestižní ocenění Modré vlajky označující nejlepší pláže světa,“ dodává Michal Tůma z cestovní agentury Invia.

Zvyky a tradice se v jednotlivých afrických zemích výrazně liší. Zatímco v Jihoafrické republice věří na Santu Clause a převládají zde podobné zvyklosti jako ve Velké Británii, v Libérii naděluje dárky ďábel na chůdách. V Zimbabwe vás zase pohostí tradičním chlebem s marmeládou.

Ve většině afrických zemí jsou však Vánoce stále spíše duchovními svátky. Místní obyvatelé se tak vydávají na pravidelné bohoslužby, pořádají sbírky na chudé a užívají si v rodinném kruhu.

Obdarovávání tak není pro často chudé obyvatele afrických států to hlavní. Dárky dostávají většinou pouze děti, kterým se nadělují zejména praktické věci a pomůcky do školy.

Zdroj: www.invia.cz
Foto: Pixabay.com
 


Hledáte dodavatele na svatbu? S námi získáte až 10% z rozpočtu svatby zpět

Další články na téma Svatební tradice a zvyky, Svatební cesta