Obřadní hitparádu válcuje Ed Sheeran i Bach

Začalo to téměř před dvaceti lety, kdy jsem se na svých prvních produkcích při svatebních obřadech setkal s Mendelssohnem a Bachem. Kdoví, jestli spolu novomanželé vydrželi. A zda se dá úspěšnost manželství odhadnout podle výběru hudby. Klasiku ale hraju stále celkem často.

Aby naskočila husí kůže

Hudba se stále rozvíjí a každá éra přináší jiné tóny. Jsou ale věci, které se nemění. Takový Pachelbel nebo Bach, v baroku způsobili svými díly revoluci v hudbě a já je hraju dodnes. Čím to je? Dokázali skládat kompozice pro specifické nástroje jako klavír, housle nebo basu. Stejně to dnes dělají The Piano Guys či Daniel Jang, a proto patří při obřadech mezi nejhranější. Jdou ve šlépějích legendárních skladatelů minulých staletí, používají stejné “fígle” a jejich skladby, stejně jako ty klasické, chytají snoubence za srdce a svatebčanům přivodí husí kůži.

Jak najít TU pravou skladbu

Většina snoubenců si ráda nechá poradit. Cit pro výběr hudby se proto stal středobodem mé práce. S párem nejdřív rozebereme celý obřad. Až potom přichází na řadu samotná hudba a všechno, co s ní souvisí. Když jdete uličkou, musí být vše dokonalé. Čím emotivnější, tím lepší. Z mé zkušenosti se budoucí novomanželé sami jen těžko orientují, z čeho vybírat. Proto se jim snažím ukázat možnosti a pomáhám najít směr. Ze schůzky si snoubenci odnáší seznam návrhů. Najdou tam různé žánry, klasiku i nejnovější trendy a alternativy, které nejsou tak oblíbené a přitom při obřadu zní dokonale.

Obřadní hitparáda

Letos patří pomyslné první místo skladbě Perfect, kterou složil Ed Sheeran.Poslední čtyři sezóny kralovala obřadním hitparádám zpěvačka Christina Perri. Její skladba A Thousand Years byla ale letos čím dál častěji slyšet v akustické verzi od The Piano Guys. Oblíbený byl také Daniel Jang se svou houslovou předělávkou skladby River Flows in you.Mandelsohnův svatební pochod je nesmrtelný. Uvidíme, kolik hudebních překvapení zažijeme v příští sezóně. Skladby, které bodovaly letos, ale jistojistě neutichnou ani příští rok.

Se zpěvem, nebo bez něj?

Pro mě osobně má rozstřel jasného vítěze. Pouze instrumentální hudba bez vokálů nebo zpěvu dokáže vykreslit atmosféru, která k obřadu patří. Je to nejdůležitější část svatebního dne a na skladby se zpěvem bude ještě dost času. Konečné slovo ale mají vždy snoubenci. I když v praxi se setkávám s poměrem přibližně 70:30 pro instrumentální skladby.

Proti gustu…

Obřad není jediným momentem, kdy zní hudba. Jsou to bezprostřední okamžiky po gratulacích, kdy svatebčané stojí ve špalíru, oběd u svatební tabule nebo první novomanželský tanec. Tam všude je hudba klíčová. Velmi dobře si u svatební tabule vede romantický klavír Jiřího Maláska nebo skupina Scott Bradlee & Postmodern Jukebox. Večerní program se od obřadu liší. Ale liší se svatební večery i mezi sebou navzájem. Zažil jsem klidné romantické oslavy, kde byl největším výstřelkem Elton John, jindy se večírek podobal koncertu Iron Maiden.

Jak mít všechno “tip-ťop”

Důležité je vědět, jaký druh obřadu zvučíte, a nikdy není od věci si průběh potvrdit s oddávajícím před obřadem. Jednotlivé skladby mají zaznít jen při stěžejních momentech obřadu. Při příchodu ženicha a poté, když jde uličkou nevěsta. Jakmile se slova ujímá oddávající, hudba přestává hrát úplně. Znovu se rozeznívá ve chvíli, kdy oddávající vyzve novomanžele, aby si na důkaz lásky nasadili prstýnky a dali si první novomanželské políbení. To trvá až do podpisu obou svědků. Pokračuje se skladbami pro gratulace oddávajících a následně hostů. Církevní svatby se trochu liší. Důležité je myslet také na délku skladeb a dát si pozor, aby byla hudba v co nejlepší zvukové kvalitě.

Autor článku Patrik Wolf I facebookprofil na Svatba.cz


Hledáte dodavatele na svatbu? S námi získáte až 10% z rozpočtu svatby zpět

Další články na téma Svatební obřad, Hudba na svatbu