„Opravdu, opravdu“ levná svatba

Čas od času se setkávám s tím, že si za mnou přijde pro radu nevěsta (či pár), která má naprosto zkreslenou představu o svatebním rozpočtu. Obvykle to vypadá tak, že si vysní svatbu o v průměru 60 hostech někde v restauraci a chce se vejít do částky mezi 40 – 80 000 Kč. Což o to, my ve svatebniagentka.cz ušetřit umíme, už jsme připravovali i svatbu pro cca 40 hostů za necelých 19 000 Kč. Musíte však počítat s tím, že se spousty představ budeme muset slevit a naopak spoustu věcí zařídit svépomocí. Jak ale na to? Kde začít? Na to se podíváme v tomto článku.

Ze všeho nejdůležitější je stanovit si: své priority a rozpočet. Doporučuji projít si zde na svatba.cz svatební přípravy, a položku po položce si sepsat na papír, až vám vznikne sloupec všeho, co je obvykle ke svatbě potřeba. Poté si oba, sami za sebe ke každé položce napište částku, kterou jste ochotni a schopni za to či ono utratit. Každý z vás si označte položku, na které vám záleží nejvíc, a zatrhněte si ji barevným fixem. Nevěsta má nejčastěji barevně svatební šaty, prstýnky nebo místo konání svatby, ženich obvykle buďto jídlo, nějaké auto nebo jen na seznam připíše, že si přeje, hlavně ať je šťastná nevěsta ;) Protože co si budeme povídat, milé dámy, svatby odjakživa byly spíše doménou nás, žen.

Nyní tedy máte před sebou na jednom papíře: výčet všeho, co je ke svatbě potřeba, a také představu o tom, kolik si můžete a chcete dovolit do toho investovat. Takže nás čekají další kroky. Jednak vyškrtat všechno to, co vy dva ke svatbě zase tak nutně nepotřebujete (tady to v rámci úsporných opatření bývá nejčastěji různé svatební zboží typu dárečky pro hosty, svatební bublifuky… a ze služeb pak, bohužel!, vede kameraman), a také začít pátrat na internetu a hlavně ve svém okolí po tom, co a kde lze sehnat za „lepší ceny.“ Jenom pozor! Obzvlášť u služeb typu fotograf, kameraman či dokonce svatební koordinátor buďte obezřetní ohledně kvality služeb!!! Možná teď třeštíte oči na monitor a myslíte si, že jsem se zbláznila, když vám nabízím uvažovat o službě koordinace v případě „opravdu opravdu“ levné svatby. Opak je ale pravdou. My svatební koordinátoři totiž dobře víme, kde co sehnat za mnohem výhodnější částky či podmínky, než je ve vašich silách. Ideální je investovat např. do kurzu pro nevěsty, kde se naučíte jak připravit svatbu svépomocí nebo do jednorázové konzultace, kde se svatební agentka bude věnovat jen a jen vaší svatbě. Cena takovéto konzultace se může pohybovat různě – cca od 500 do 1 500 Kč. 

Pojďme ale zpět ke svatebním přípravám. Konečně nastal čas, abychom společně prošli PRAKTICKÉ rady a tipy jak na tu „opravdu opravdu“ levnou svatbu!

Tady jsou:

Zaměřte se na místo konání akce. Ideální je, najít takové, kam to mají všichni vaši hosté poměrně podobně daleko (a přitom blízko domů), abyste pro ně nemuseli řešit odvozy a už vůbec ne ubytování. Máte dostatečně velkou zahradu za vlastním domem nebo domem kamarádky? Louku nebo les blízko místa, kde bydlíte? No hurá! Jen nezapomeňte na to, že v dosahu musí být hlavně dostatek WC, a také silný zdroj přívodu elektřiny! Pokud však tuto možnost nemáte, zapátrejte ve svém okolí po kulturních (dneska se jim říká také „společenské“) domech, sokolovnách… obec je často pronajímá za nevelké částky, a navíc v poslední době bývají opravené z různých dotačních fondů, takže už se nejedná o svatbu v tělocvičně.

Máte? Pojďme se tedy zaměřit na další pátraní. Jídlo a pití. Pokud možno, zajistěte si obojí z vlastních zdrojů, pokud tuto možnost nemáte, oslovte více cateringových společností a nechejte si zpracovat jejich nabídky nebo oslovte místní lahůdkářství. Samozřejmě ani varianta nakoupit suroviny na obložené mísy v hypermarketu a zaplatit si grilované prase není od věci, počítejte ale s tím, že pokud nemáte dostatek fajn přátel, kteří vám rádi s prací okolo tohoto pomůžou, nejspíš se týden před svatbou moc nevyspíte a v den D nejspíš nezastavíte…

Na co byste také neměli zapomenout, je obsluha. Požádáte o mytí nádobí, zamykání sokolovny a roznášení pití a obědů kamarády? Nebo třeba učně oborou kuchař – číšník z nedaleké učňovské školy?

A jedeme dál. Výzdoba a květiny. Budete na internetu pátrat na jednom z mnoha svatebních bazárků? Případně na kreativních webech určených pro ty, kdo tvoří doma a své zboží prodávají v těchto obchůdcích? Nebo máte šikovnou kamarádku či v sousedství malé květinářství, které by vám se vším mohlo pomoci? Vybírejte pečlivě :)

Položkou, které se nevyhnete, jsou poplatky. Jak ty úřadu za provedení obřadu, zvláště, jedná-li se o obřad mimo radnici (svatba na radnici je totiž obvykle ta nejlevnější varianta), tak případně i poplatky za pronájem prostor, ve kterých se bude svatba konat. U hasičáren, kulturních domů a sokoloven se v současnosti obvykle pohybují v rozmezí několika stokorun až cca 6 000 Kč.

Nyní máte zajištěn obřad, místo konání hostiny, jídlo a výzdobu, takže se můžeme začít poohlížet po dodavatelích služeb typu fotograf, kamera, koordinace, vizážistka a kadeřnice, cukroví, dorty, koláčky… Co se týče fotografa a kamery, ceny se pohybují od cca 1 500 Kč za „odfocení“ celého svatebního dne mnohem (mnohem!) výše. Tady si ale dejte velký pozor na to, abyste si vybrali správně, obzvlášť pokud se rozhodnete kameru vynechat, protože vedle prstýnků jsou fotky ta jediná památka, která vám na váš den D fyzicky zbyde. Vyžádejte si proto osobní schůzku, chtějte vidět práci za poslední rok (ne průřez celým portfoliem, kam fotograf vždy zařadí jen to nej ze své práce), a také jednu kompletní svatbu focenou během posledního roku. Pokud je to teprve začínající fotograf nebo dokonce fotograf amatér – jen s dobrým foťákem, pečlivě se spolu na vaši svatbu připravte!!!

Sepište mu, kdy se bude co dít, o jaké fotky rozhodně nechcete přijít, a také s kým se chcete jako novomanželé nechat vyfotit bezprostředně po obřadu po vyfocení skupinkové fotky. Doporučuji svěřit tento seznam někomu ze svědků, který by tak měl být vašemu fotografovi nápomocen. Mnou zmiňovaných 1 500 Kč už je ale opravdu hodně šibeniční cena. Uvědomte si proto, že jí nejspíš bude také odpovídat množství a kvalita fotek! V průměru za celodenní focení u „levnějších fotografů“ totiž zaplatíte cca kolem 5 000 Kč.  

Co se týče koordinace, o mých doporučeních jsem se zmínila už výše. Vizážistku lze s omezeným rozpočtem vynechat a buďto se nalíčit sama nebo poprosit o pomoc zkušenější kamarádku. Na kadeřnici však doporučuji rozhodně nešetřit, aby vám účes vydržel celý den. Na čem ale naopak šetřit můžete, a to výrazně, je cukroví, dort/y a svatební koláčky. Osobně bych začala tím, že striktně omezím jejich množství. 5 ks koláčků na osobu, 5 ks cukroví na osobu a kilo dortu pro 8 hostů na svatební den bohatě stačí! Pokud budete vydávat i výslužky a hostit pozvané, je třeba k tomuto počtu připočíst ještě množství, které budete potřebovat na tu či onu příležitost. Můžete se také rozhodnout upéct si vše doma nebo opět poprosit někoho šikovného ve svém okolí.

Svatbu dělá zábava. Takže byste neměli zapomenout ani na dobrého DJ (kapela je sama o sobě v drtivé většině případů mnohem dražší). Opět zalovte ve vodách internetu, ale rozhodně si nějakého pořiďte. Odehrát svatbu na vlastním „kazeťáku,“ který svěříte kamarádovi, není úplně dobrý nápad. Osobně bych raději zkrouhla cukroví na polovinu a zaplatila DJ, protože atmosféru udělají hosté a ti vám předají energii jen tehdy, mají-li ji kde vzít. Dobrý svatební DJ dokáže s vaší svatbou zázraky. Třeba i připravit pro vás program na odpoledne, odmoderovat krájení dortu a první tanec atd. atd. …

A jdeme do velkého finále. Svatební šaty a oblečení pro ženicha, družičky… Co se týče šatů, zapátrejte ve výprodejích svatebních salonů a na internetových bazárcích, kde jich najdete spoustu v průměru od cca 1 000 Kč nahoru. Co se však týče obleku, kdo říká, že jej ženich opravdu musí mít a nemůže vám říci své ano třeba v košili s kšandami? Není-li tedy svatba v kostele…

Hezká tradice, která se celosvětově stále drží, jsou snubní prstýnky. Málokdo ale ví, že nejsou povinnou součástí obřadu a lze je tedy vynechat úplně. Pokud byste ale přece jen nějaké chtěli, dají se objednat na internetu už od cca 500 Kč za pár. Pokud tedy sáhnete po materiálech, jako je chirurgická ocel nebo třeba titan.

Ze zboží nám chybí, snaž už jen svatební oznámení. Tady se také otevírá cesta vaší kreativitě, pokud ale kreativní nejste, levnou variantou jsou např. i fotolaby různých drogerií, kde si vyberete z přednastavené šablony, doplníte své údaje a tisknete jako fotku. Nebo pak malá grafická centra.

Tak. Jsem na konci. Osobně vám moc přeji, ať se vám svatba připravovaná svépomocí vydaří podle vašich představ, ale co je nejdůležitější, ať se vám pak vydaří manželství! Vaše Jana Hanzelková Kubáčová – www.svatebniagentka.cz


Hledáte dodavatele na svatbu? S námi získáte až 10% z rozpočtu svatby zpět