Stres v podnikání může podle odborníků vést až ke krachu manželství!

Cesta k úspěšnému byznysu je zpravidla dlouhá a takřka vždy se pojí s velkým pracovním nasazením a tlakem. Dlouhodobý stres však může být velmi škodlivý pro naše psychické i fyzické zdraví, vážně ohrozit naše rodinné vztahy a značně nabourat stabilitu manželství.

Vést byznys a nestresovat se, to patrně nejde. Z pohledu psychologa lze však problémy spojené s vysokým pracovním nasazením rozdělit do několika fází.

Tou první je výrazný nedostatek času, který ale podnikatelé zpočátku nevidí jako problém, neboť se ženou za určitým cílem a práce je uspokojuje. Právě kombinace nutnosti a seberealizace, spolu s potřebou naplňovat své ambice přináší určitý kolotoč.

Lidé začínají většinu času trávit prací a nacházejí v ní i emoční uspokojení. V další fázi začínají nejvíce trpět vztahy a osobní čas, kdy se věnujeme koníčkům. Někteří podnikatelé to naštěstí začínají řešit, ubírají pracovní čas či věnovanou energii na přijatelnou úroveň s cílem zabránit třetí, nejzávažnější fázi.

V té se objevují vážné fyzické či psychické potíže a dále je většinou přítomna též vztahová krize v manželství. Současně se mohou objevit i postupné známky vyhoření – práce se jeví jen jako rutina, chybí kladná emoční odezva, člověk je apatický a bez pracovní energie.

Prevence v tomto případě znamená neupínat se pouze k práci a vytvořit si program zdravých návyků. Mezi takové návyky patří zdánlivě jednoduché věci, jako pravidelný aktivní i pasivní odpočinek a čas strávený s rodinou a přáteli.

Velmi účinný je aerobní sport. Vše funguje, pokud tomu vyhradíme ve svém životě opravdu důležitý čas. Opakování věty, že “není nebo nemám čas“, většinou vede k psychickým potížím.

Důležitým aspektem prevence zmíněných obtíží je také sdílení problémů, s nimiž se podnikatel potýká. Může jít o rozhovor s partnerem, rodinou a přáteli, nebo i s dalšími podnikateli, kteří mohou přispět k řešení problému díky podobnému pohledu na věc.

Sdílení myšlenek a pocitů s lidmi, kteří řeší ty samé nebo podobné problémy, obvykle přináší jistou míru úlevy.
 
Nedostatek komunikace je však bohužel v současných vztazích běžným jevem. Partneři by přitom spolu měli spolupracovat, a když se objeví nějaké neshody, měli by se pokusit vyřešit je ke spokojenosti jich obou.

Ztrácí se z vašeho vztahu duch společného soužití? Považujete se stále za pár, nebo už hrajete spíše každý sám za sebe a žijete si více svým životem bez výrazné spoluúčasti toho druhého?

Připadáte si už jen jako kamarádi, kteří vedle sebe žijí v jednom bytě? Přestali jste se dotýkat, líbat a hladit, partner už vás sexuálně nepřitahuje? 

Jste k sobě neteční a reagujete podrážděně, když po vás partner chce intimnosti? Pozor! Pokud ano, máte problém a značí to počátek krize vašeho vztahu!

Zdroj: www.partnerske-vztahy.eu, Jiří Jemelka, podnikatel a spoluzakladatel neformálního sdružení křesťanských podnikatelů KOMPAS, psycholog Tomáš Morávek

Foto: Pixabay.com
 


Hledáte dodavatele na svatbu? S námi získáte až 10% z rozpočtu svatby zpět

Další články na téma Láska, vztahy, sex