Umění jako svatební dar?

Mohou být umělecké předměty dárkem, který potěší? Jsou pak vhodným dárkem například pro novomanžele?

Názory v tomto ohledu jsou velmi rozporuplné, stejně jako pokud jde o různé předměty do domácnosti, vybavení v podobě ložního prádla či kusy nábytku.

Svatební dar musí udělat radost, a to oběma obdarovaným, tedy novomanželům. Měl by vykouzlit úsměv na rtech, ne přidělat starosti.

Dary v podobě sady nádobí, příborů, ručníků a podobně jsou v současnosti ostře kritizovány jako nenápaditý přežitek z minulosti. Je pravdou, že jde v zásadě o čistě praktické dary, nikde však není psáno, že praktický dárek nepotěší!

Zvlášť bude-li darován s troškou humorné nadsázky, která je právě pro svatební den jako stvořená.

Stejně tak umělecké předměty jsou obvykle na seznamu darů, od kterých bychom měli raději upustit. Proč? Je tu vysoké riziko, že se netrefíme do vkusu těch, které obdarováváme.

Ale ruku na srdce, skutečně umělecký předmět, jako je originální obraz či socha, nebude levná záležitost, takže o představách novomanželů v tomto směru budeme určitě dobře informováni dřív, než vůbec začneme o koupi uvažovat!

Uměleckými předměty samozřejmě nemyslíme porcelánová lovecká sousoší, která stávala na poličkách našich babiček, ani amatérské obrazy malované podle pohlednice někým z příbuzných, či jelení paroží po dědečkovi, který byl myslivcem.

Darovat umění však nemusí být tak složité, a dokonce ani nad vaše finanční možnosti. Co třeba vyřezávaný rodinný rodokmen, nebo oblíbené “stromy života?“

Zařadit sem můžeme také vtipně či umělecky pojaté karikatury snoubenců, designové nástěnné obrazy či hodiny, foto koláže, ručně zdobené roztomilosti typu "made with love", nebo třeba pár perníkových srdcí ozdobených “krajkovými“ kresbami, po vzoru cukrářek ze Vsetína, které takto obdarovaly anglickou královskou rodinu u příležitosti Williamovy svatby a následně také křtin malého prince George.

Moderní umělecké předměty ze dřeva, látek, kovu či skla potěší mnohé novomanžele při dekorování nové, moderně či minimalisticky pojaté domácnosti. Proto se rozhodně nebojte zařadit umění na seznam možných svatebních darů, je tu přece pro naše potěšení! :-)

Text: Veronika Moreira
Foto: Woodener.com


Hledáte dodavatele na svatbu? S námi získáte až 10% z rozpočtu svatby zpět

Další články na téma Svatební dary