Hudba na svatbu

Hudbu na svatbu, která bude vytvářet a dokreslovat atmosféru během té neformální části svatebního dne, bychom měli vybírat s rozmyslem. Pokud bez uvážení přijmete ledabylou nabídku svého kamaráda-všeumělce, protože si myslíte, že na hudbě při veselce přece nikdo nemůže nic zkazit, děláte chybu.

Správně zvolená a kvalitní hudba může vaší svatbě pomoci, v opačném případě ji však může i pokazit.

Aby se svatební veselí skutečně vydařilo, hosté neměli čas zívat nudou a odcházeli domů s blaženým pocitem skvěle prožitého dne, (ne-li s protancovanými podrážkami), je nutné se nad výběrem hudby pozastavit a nebrat ji na lehkou váhu.

Ať už vyberete živou kapelu, nebo se o hudbu na vaší svatbě postará DJ, dbejte vždy na to, aby šlo o profesionály, kteří už vědí, jak to na podobných akcích chodí, budou schopni vyhovět vašim požadavkům a nezaskočí je třeba ze začátku prázdný parket. Hudebníci se na svatební hostině stávají v jistém smyslu zároveň baviči, mají tedy za úkol postarat se o zábavu a program i v případech, bude-li taneční účast pokulhávat. Kromě hudby se zapojují i slovem, humorem, povzbuzují k tanci a dobré atmosféře, všímají si zájmu či nezájmu o určitý hudební žánr a podle toho jej mění. Měli by se také umět přizpůsobit věkové skupině hostů, popř. vhodným způsobem zahrát takřka cokoliv a pro kohokoliv.

Dobrý DJ by měl být zároveň dobrý moderátor, hrát na přání a mít pestrý repertoár, mít zkušenosti se svatbami nebo třeba i s hraním na maturitních či jiných plesech. Je často využíván především na svatbách, kde většinu hostů tvoří mladí lidé, ale zdaleka to není podmínkou. Pro větší a tradiční svatbu možná raději zvolíte akustickou hudební produkci o několika členech, např. smyčcové kvarteto, klávesové trio se zpěvačkou apod. V tomto směru záleží jen na vás. Pro tématické svatby pak hledejte kapelu s možností vystupování v dobových či tématických kostýmech, i jinak by mělo být samozřejmostí, že hudebníci přijdou na svatbu vhodně, tj. společensky oblečení.

S vámi vybranými hudebníky a DJ se předem domluvte a informujte se o těchto věcech:

  • na jaké akce jsou zaměření a na kolika svatbách už hráli
  • mohou-li zajistit hudební doprovod také např. při vstupu novomanželů do sálu, před přípitkem atd.
  • kdy a jak dlouhé mají přestávky a jak dlouho pro vás mohou hrát?
  • komunikují-li během svatby s hosty
  • mají-li náhradní plán v případě, že selže technika
  • mají-li náhradu pro případ, že v den vaší svatby někdo z nich onemocní atd.


Pro svého DJ či živou kapelu nezapomeňte zajistit občerstvení a nápoje, pokud možno také stůl či jiné vyhraněné místo, kde si mohou připravit aparaturu.

Pokud bude vaše svatba jen malá a velmi soukromá, či hledáte-li výrazně levnější alternativu, nezoufejte. Každý máme jiné gusto, jiné představy a jiné možnosti. K tanci a dobré náladě může stačit i dobře zvolená hudba, kterou si přinesete na vlastních cd, popř. i s přehrávačem. V tom případě volte hudbu, kterou máte rádi, ale i takovou, která bude příjemná k poslechu a tanci i vašim hostům a bude se hodit pro tuto příležitost. S personálem se pak dohodněte, aby se postarali o výměnu cd. Bude-li pak mezi vašimi hosty někdo s vlastním hudebním nástrojem a chutí vám na svatbě zahrát, rozhodně neodmítejte!


Hledáte dodavatele na svatbu? S námi získáte až 10% z rozpočtu svatby zpět

Články na téma Hudba na svatbu