Svatební proslov

7 triků, jak na perfektní svatební proslov

Promlouvat před davem svatebčanů je pro spoustu lidí hotová noční můra. Jenže jsou v životě situace, kdy je potřeba ostych překousnout a postavit se výzvě čelem. Svatební proslov mezi ně rozhodně patří. Přečtěte si, co dodržet, aby po něm nezbyla trapná chvíle ticha.

1. Domluvte se předem, kdy kdo mluví

Pokud nejste o pronesení proslovu přímo požádáni nevěstou a ženichem, nebojte se dát jim vědět, že máte v plánu se k řečníkům přidat. Obecně platí, že první by měl mluvit ženich/nevěsta, později jejich rodiče a až další příčky v pořadí patří ostatním svatebčanům.

2. Dobře si připravte, o čem bude řeč

Svatební proslov by měl být osobitý, ale ne křečovitě originální. Citlivý, nikoli patetický. Vypointovaný, přesto ne strojený. To už je těžký oříšek i pro zkušeného spisovatele! Nenechte tedy nic náhodě a proslov si předem důkladně připravte. Nemusíte se bát inspirovat od zkušenějších, třeba z filmů nebo oblíbených knih. Ale pozor, neopisovat.

3. Buďte výstižní

Čtyři minuty a dost. Takové je pravidlo, které byste neměli porušit. Ať už je váš příběh sebevtipnější.

4. Přidejte historku k dobru

A historkou rozhodně nemyslíme ten moment, kdy se ženich na vysoké opil do němoty a pozvracel vám boty. Milá vzpomínka na to, jak se novomanželé seznámili, nebo jiné situace z průběhu jejich vztahu určitě potěší. A mohou i pobavit, samozřejmě v rámci vkusu. 

5. Mějte generálku

Dříve, než se pustíte do mluvení naostro, měli byste si vyzkoušet proslov před zrcadlem a nejlépe před někým blízkým. Získáte tak cennou zpětnou vazbu, jestli ještě něco změnit, přidat nebo úplně vynechat. Navíc si tím výstup před lidmi lehce nacvičíte a budete pak mít menší trému.

6. Kartičky pomáhají

Není nutné mít všechno do puntíku připravené. Naopak, naučený text je cesta do rétorických pekel. Jenže číst proslov z papíru je faux pas první kategorie. Kartičky jsou řešení! Ponechte si je v dlani pro případ, že zaútočí nervozita. Snáze pak chytnete ztracenou nit.

7. Pozor na pití

Jedno štamprle na kuráž se odpustí, půl flašky už nikoliv. I když jste trémisti, nechte pití na později – ať mají svatebčané na co vzpomínat jen v dobrém.

Být připraven se vyplatí. A nejen, když máte zrovna řečnit. Celou veselku si můžete bezplatně přichystat na našem webu. Je to snadnější než láska - stačí se jen registrovat!

Chci začít plánovat svatbu

 


Hledáte dodavatele na svatbu? S námi získáte až 10% z rozpočtu svatby zpět

Články na téma Svatební proslov