Svatební tradice a zvyky

Jiný kraj, jiný mrav. Platí to i o svatebních zvycích – těch vlastních máme v Čechách celou fůru, stále častěji jsou u nás ale populární také svatební tradice ze světa. Osvěžte si ty nejdůležitější, které by na vaší svatbě rozhodně neměly chybět.

TIP! Novinky z oblasti svatebních zvyků a tradic můžete sledovat v našem magazínu.

Svatební tradice a zvyky   České svatební tradice a zvyky

© petr peLucha PHOTOGRAPHY

Obřad, jak má být

Něco půjčeného, něco modrého…

….něco darovaného a něco starého. Obligátní čtveřici nezbytností by nevěsta v přípravném shonu rozhodně neměla opomenout. Tento zvyk pochází ze západu a má tam dlouhou tradici. Předvídá novomanželům prosperitu a štěstí.

Špalírem do života

Jakmile jsou prstýnky i úlevné úsměvy konečně nasazené na svých místech, přichází na řadu špalír. Hosté se u východu z obřadní síně seřadí tak, že se mezi nimi utvoří ulička, kterou symbolicky oddaný pár vyprovází na společnou cestu životem. Při této příležitosti by nemělo chybět házení rýží, která do budoucna značí bohatství a plodnost. Dav svatebčanů ale může zapojit do hry také bublifuky, které vypadají dobře na fotkách a nikdo je pak nemusí vytahovat nevěstě z drdůlku.

Střepy přinášejí štěstí…

…a nejen to. Podle zvyku se talíř před svatební hostinou rozbíjí nejen pro budoucí úspěchy, ale také jako symbol vzájemné spolupráce. Některé prameny dokonce uvádějí, že prasknutím porcelánu od sebe manželé odhánějí zlé duchy. Tak či tak, smetáček a lopatku s sebou!

Při hodování

Polévka z jednoho talíře

Když novomanželé usednou ke svatebnímu stolu, personál je sváže kolem krku velkým bílým ubrusem. Dostanou jednu lžíci, kterou se posléze navzájem krmí polévkou. Jde o tradiční symbol společného života, který je zapotřebí sdílet rovným dílem.

Rozkrojení svatebního dortu

Ten z manželů, který drží nůž (druhý má ruku přes jeho), bude mít v manželství dominantní postavení. Podle jiné verze tradice má nůž držet nevěsta, její ruku má přitom překrývat dlaň ženichova, to jako symbol její opory.
Pozor, dietu v tuto chvíli stranou. Žádný ze svatebčanů by neměl ochutnání svatebního dortu odmítnout, jinak to jemu, ale i novomanželům přinese smůlu.

Svatební koláčky

Bez svatebních koláčků ani ránu. Pozor ale na pověry – podle nich by se měla od trouby nevěsta držet pěkně daleko. Když totiž cukroví upeče sama, čekají jí v budoucnu zlobiví potomci.

Když se setmí

První novomanželský tanec

Nejedna slzička ukápne, když to spolu zamilovaný pár konečně roztančí v rytmu jímavých melodií. Tradičním tancem je pro tuto příležitost valčík, málokdo se k němu ale v posledních letech uchyluje. Oblíbená píseň postačí. Svatebčané přitom vytvoří kruh a postupně se do tance zapojí.

A co ještě..?

Setmělý večírek si říká o pořádnou zábavu. Tu vám poskytnou svatební hry, jak tradiční, tak ty z originálního soudku. Věnovali jsme jim celé téma, mrkněte na ně tady.


Hledáte dodavatele na svatbu? S námi získáte až 10% z rozpočtu svatby zpět

Články na téma Svatební tradice a zvyky