Svatební hostina a catering

Téma svatební hostiny je opravdu široké, proto jsme jej pro vás rozdělili hned do tří jakýchsi „podotázek.“
Ta první zní – catering nebo restaurace? Druhá pak – tradice, zvyklosti a etiketa – na co všechno musíme myslet?
A poslední – jak zabavit svatební hosty?

Otázka první: Catering nebo restaurace?

Tak právě tento dotaz si v poslední době klade stále větší a větší množství párů, a nutno říct, že zcela oprávněně.

Zatímco dříve volili novomanželé výrazně častěji restauraci, se zvyšujícími se nároky a často ne zcela tradičními místy svatebních obřadů a veselí se páry začínají čím dál více spoléhat na profesionální cateringové týmy.

Ty jednoduše přijedou, kam je potřeba, vše připraví a kvalita servisu i kuchyně, kterou nabízejí, je v současné době na velmi vysoké úrovni. Nicméně samozřejmě zůstává mnoho párů, které dávají přednost restauracím s jejich atmosférou.

Lidé však začínají více dbát na kvalitu a díky službám cateringového týmu nemusí tolik hledět na dostupnost dobrých gastronomických služeb v té či jiné lokalitě.

Korkovné?

Kromě jídla jsou nezanedbatelnou položkou také nápoje, zvlášť ty alkoholické.

Cateringové společnosti ale i některé restaurace nabízejí možnost tzv. korkovného, kdy si pár zajistí na svatbu vlastní alkohol a cateringu nebo restauraci zaplatí následně buď určitý poplatek za každou vypitou láhev, či uhradí jednorázový paušální poplatek.

Podmínky se liší společnost od společnosti, či restauraci od restaurace, proto je obtížné stanovit, kolik lze tímto způsobem ušetřit.

Úklid po hostině

Příjemným bonusem, který vám nabídne každá restaurace, kde si uspořádáte svatbu, je úklid po akci. U cateringových společností to záleží na domluvě, zpravidla fungují tak, že si uklidí a odvezou jimi použitý inventář a nádobí, ale ty lepší samozřejmě dohlédnou na to, aby místo bylo pokud možno v takovém stavu, ve kterém jej přebíraly.

Restaurace si peníze za úklid započítávají přímo do provozních nákladů, a tak druhý den nemusíte coby novomanželé nastoupit s partou přátel a zametat podlahu, uklízet dekorace nebo třeba umývat podlahy na toaletách.

Ceny?

Otázka na „cenu za osobu“ bývá jednou z prvních. Odpověď samozřejmě není jednoznačná, pokusíme se alespoň pro představu načrtnout jakýsi základní rámec.

Cenové rozpětí restaurací asi nebudete mít problém najít na internetu a pohybuje se obvykle mezi 1 000 Kč až 2 000 Kč „na hlavu.“ U běžné úrovně cateringu mohou ceny na osobu začínat někde okolo 600 - 700 Kč na osobu, ty kvalitnější pak stojí přibližně 1000 - 2 000 Kč / svatební host, avšak v této ceně může být zahrnuto i pití, a to jak nealko, tak i alkohol.

Jako u všeho ostatního i zde platí, že kvalita něco stojí, a tak je na každém páru, aby se rozhodl, zda a jak moc se mu vyplatí šetřit na jídle.

Svatební hostina a catering   Svatební hostina a catering

Otázka druhá: Tradice, zvyklosti a etiketa – na co všechno musíme myslet?

Chceme, aby se rozbíjel talíř nebo prováděl jiný (nabízení chleba se solí, výběr z vody či vodky, přenášení nevěsty přes práh) či naopak žádný uvítací rituál? Zachováme zasedací pořádek dle etikety nebo jej sestavíme podle vlastního uvážení?

Koho požádáme, aby nám pronesl proslov a připil na zdraví? Chceme jíst s bryndákem a děravou lžící? Kdy budeme krájet dort? Kdo nám zajistí, aby během hostiny hrála podkresová hudba a nebylo tak v místnosti cítit mučivé ticho nebo třeba slyšet cinkot příborů a tichý šepot hostů?

Uspořádat svatební hostinu s sebou nese i tyto otázky, na které si budete muset odpovědět. Doporučujeme udělat si čas při skleničce dobrého vína a všechno dopodrobna probrat, protože kdo je připraven, není pak překvapen. Vše následně proberte také se zástupcem cateringové společnosti nebo restaurace, kteří mohou poradit, jelikož s tím mají zpravidla již více zkušeností.

Otázka třetí: Jak zabavit svatební hosty?

Nejen jídlo, pití a hudba (u té mimochodem dobře zvažte, jakou formu vybrat a od kdy začne hrát), dělají hostinu zábavnou. Svatební den můžete zpestřit i jinými aktivitami.

Pro ty, kdo mají svatbu v létě a venku, může být dobrým tipem například dát hostům k dispozici pétanque, badminton, cricket nebo nechat vašeho kuchaře předvést (ideálně s ženichem v hlavní roli) front cooking, což je jakési předvádění jeho umění, nejčastěji ve formě grilování, přípravy sushi...

Samozřejmě se po něm dá sáhnout i uvnitř, ale přece jenom vaření na čerstvém vzduchu má své nezaměnitelné kouzlo, a také zde obvykle odpadají problémy s připojením proudu, mytím nádobí atp. …

Patříte-li mezi ty, kdo si rádi zahrají nějakou tu hru, požádejte svoji svatební agentku nebo třeba některého ze svědků, aby si pro vás připravili například botový kvíz nebo svatební tombolu, díky které můžete navíc vybrat i nějakou tu korunku, pokud o to ovšem stojíte. Když si do vyhledávače zadáte heslo „hry na svatby“ určitě jich objevíte mnohem víc.

Také váš DJ, pokud je schopný, by měl mít v zásobě nějaké ty aktivity, které rozproudí zábavu a dají vaší svatbě tu správnou atmosféru.


Hledáte dodavatele na svatbu? S námi získáte až 10% z rozpočtu svatby zpět

Články na téma Svatební hostina a catering